Головна » Майстри » Майстри декоративно-прикладного мистецтва » Наталія Тодоренко майстрер народної творчості ляльки-мотанки

Тодоренко Наталія Павлівна, за фахом вчитель географії, нині пенсіонер за вислугою років. Саме в школі, займаючись позакласною роботою з дітьми, захопилася декоративно-ужитковим мистецтвом.

Останні 5 років займається виготовленням ляльки-мотанки. За цей час осягнула значну теоретичну базу та набула практичної майстерності. Серед її виробів понад 30 видів оберегових, обрядових, ігрових ляльок, а також авторські сувенірні мотанки.

Для виготовлення ляльок Наталія Павлівна використовує натуральні тканини з бавовни, льону, коноплі, вовни, фрагменти давніх вишитих речей, які несуть у собі позитивну енергетику кількох поколінь. Деякі ляльки мотає з лляних та конопляних ниток, джуту або з трави, інші наповнює духмяними травами (м’ятою, чебрецем, полином, липою, подрібненою сосновою глицею тощо). Для певних видів мотанок в якості основи використовує кукурудзяний качан, дерев’яний стовпчик, окремі елементи робить з берести.

У роботі дотримується основних прадавніх принципів створення ляльки-мотанки, таких як:

 • хрестоподібна фігура (хрест – один із найсильніших оберегів);
 • відсутність реального зображення обличчя (щоб через очі не вселилася чужа душа);
 • намотування хреста замість обличчя (хрест – символ Сонця, чоловічого і жіночого початку, гармонії фізичного і духовного світу);
 • намотування тканини чи ниток по спіралі (символ безкінечності Буття), за рухом Сонця (на щастя);
 • виготовлення тіла ляльки без застосування голки (одяг може бути не шитим або шитим окремо і потім примотаним);
 • зав’язування ниток на три вузлики з намовлянням «на щастя, на здоров’я, на добробут».

Разом з тим, створюючи свої мотанки, майстриня враховує і сучасні тенденції лялькарства, що проявляються у підборі полотна, вишивки, матеріалів для оздоблення, пошитті одягу, іноді реалізує певні авторські ідеї. Саме така лялька-мотанка чудово вписується в сучасний інтер’єр і, хоча вже не є цілком автентичною, проте забезпечує інтерес до культурної спадщини наших предків.

Наталія  створює тематичні колекції, наприклад, «Весняні обрядові ляльки» (Домашня Масляниця, Веснянка, Птаха-Радість, Ярило, Вербниця, Великодня Голубка) або «Мотанки у життєвому циклі родини», де простежується уся послідовність використання ляльок від народження дитини до дорослого віку і появи наступного покоління (Кувадки, Колисанка, Безсонниця, Зайчик на пальчик, Хороводниця, Подружка-Бажанниця, Княгиня, На вдалий шлюб, Нерозлучники, Десятиручка, Вагітна, Мотанка-матуся, Ведучка, Дівка-Баба) та багато інших. Цікаву інформацію про різноманітність мотанок та їх роль в календарній і родинній обрядовості поширює в соцмережах, зокрема у Facebook та в Контакті, де створила тематичну спільноту і має широку аудиторію підписників.

Вироби Наталії Павлівни Тодоренко мають багато шанувальників в різних куточках України, знайомі з ними й за кордоном. Близько десятка ляльок майстрині помандрували до США й Канади, стільки ж до Південно-Східної Азії, зокрема, до Таїланду й Камбоджі, декілька оселилися в Польщі, Чехії, Росії, Німеччині, Нідерландах, незабаром буде в Ізраїлі.

Крім лялькарства Наталія Павлівна займається виготовленням прикрас з холодного фарфору (самозастигаючої полімерної глини) та прикрас з натуральним камінням у різних техніках (вишивка бісером і намистинами, сутажна техніка, оздоблення стрічкою шиборі тощо).

Брала участь у багатьох виставках, зокрема:

 • в арт-галереї Острозької Академії (спільно з Ковальчук О.І.) (м. Острог, 2012р.);
 • до Дня міста (м. Баранівка, 2012-2015р.р., м. Шепетівка, 2013, 2015р.);
 • в рамках літературно-мистецького свята «Лесині джерела» (м. Новоград-Волинський, 2012 – 2015р.р.);
 • до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка (м. Баранівка, 2014р.);
 • в рамках фестивалю пам’яті А. Пашкевича «Мамина вишня» (м. Баранівка, 2015р.);
 • вуличного фестивалю Vin Art Street (м. Вінниця, 2015р.);
 • до Дня вишиванки (м. Житомир, 2015р.);
 • персональна виставка в краєзнавчому музеї (м. Баранівка, 2015р.);
 • «Майстерний червень» (м. Житомир, 2015р., 2016р.);
 • «Весняний розмай» (м. Баранівка, 2016р.).

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Анонс