Головна » Національно-культурні товариства Житомирщини

В короткій інформаційній довідці надаються матеріали, які підготували представники національно-культурних товариств Житомирщини. Обласний Центр народної творчості дякує національно-культурним товариствам за співпрацю в підготовці інформації.

На території Житомирської області проживають представники 106 національностей і народностей світу. Найбільш численні національні меншини (поляки, росіяни, євреї, чехи, вірмени, азербайджанці, греки) об’єднанні в національно-культурні товариства.

Азербайджанці.

Обласна регіональна організація азербайджанців України була зареєстрована 1 грудня 1999 року. Після офіційної легалізації організації засновники почали проводити роботу по відродженню культури і традицій. Одним з головних заходів стало проведення в місті свята-весни “Новруз Байрами”. На святі завжди присутні члени Конгресу з сім’ями і запрошені гості. Члени організації під керівництвом голови ЖОРОКаУ Гасилова Саатхана Алі-огли постійно допомагають обездоленим, потерпілим від нещастя дітям-сиротам, інвалідам.

Кожного року 1 червня в День захисту дітей організація роздає подарунки дітям-сиротам в дитячому будинку с. Дениші.

Але одним з головних завдань Житомирської обласної регіональної організації КАУ була і залишається турбота про ветеранів Великої Вітчизняної війни.

Виявлення фінансової та моральної підтримки-особиста ініціатива Житомирської обласної регіональної організації КАУ. Такі справи піднімають авторитет організації, зміцнюють дружбу між народами.

Вірмени.

Інформація про діяльність житомирської вірменської громади “ЕРЕБУНІ”.

Житомирська обласна вірменська громада “Еребуні” була створена в березні 1995 року.

Вірменська діаспора Житомирської області нараховує в даний час близько 2000 вірмен.

Важливу увагу громада приділяє організації та проведенню урочистих святкувань вірменських та українських національних та державних свят, які об’єднують не лише членів громади, а й усіх вірмен і українців, представників інших національних меншин, які проживають на території області.

Залишаючись вірменами, свято оберігаючи свою історію, мову, культуру, українські вірмени своїм розумом, талантами, вмілими руками служать на благо України, завжди пам’ятаючи, що Україна та Вірменія пов’язані нерозривними узами християнської духовності, багатолітньою спільною історією. Адже, за всю свою багаторічну історію Україна стала рідною для людей різних національностей і віросповідань. І кожен з них вважає її своєю країною, тісно переплівши з нею свою долю. Адже для українських вірмен ця земля стала рідною, тут у багатьох народилися діти, онуки і правнуки. А головне те, що шануючи свою культуру, вірмени не забувають витоки України, її мовні та інші звичаї.

Греки.

Житомирська міська громадська організація “Товариство греків”.

За переписом 2001 року, в Україні налічується 91,5 тис. Греків, переважна більшість яких мешкає в Приазов’ї.

На Житомирщині проживає 107 греків. Лише 10 із них заявили, що вважають рідну мову грецьку, 34 — українську, інші російську.

В жовтні 1997 року в Житомирі відбулися установчі збори по створенню грецького товариства, на якому були присутні 10 чоловік.

Це товариство і поставило своєю метою відродження мови, культури, традицій греків і пройшло реєстрацію як Житомирська Міська Громадська організація “Товариство Греків” 6 травня в 1998 році при виконкомі Житомирської міської Ради. Товариство налічує 76 осіб.

З самого початку своєї роботи товариство приділяє велику увагу вивченню історії та культури Греції. З вересня 2001 року при товаристві вивчається грецька мова. Діти товариства неодноразово займали призові місця з історії Греції (2002, 2004, 2006 роки) у Всеукраїнських дитячих олімпіадах. У 2004 році на Всеукраїнському фестивалі грецької пісні ім. Тамари Каци Житомирське товариство посіло III місце. Члени товариства являються активними учасниками усіх фестивалів “Поліська родина”.

Євреї.

У XIX сторіччі Житомир став одним з центрів єврейського культурного, інтелектуального і духовного життя: з 1837 року тут почала видання літератури на івриті легендарна єврейська типографія, відкрито рабинське училище, яке у 1873 році стало єврейським учительським інститутом, засноване перше в Росії єврейське ремісниче училище, у якому за роки існування навчалося близько 1500 учнів. Згідно перепису 1897 року євреї складали 46% всього населення.

На початку XX сторіччя євреї складали 39% всього населення, дві третини ремісників міста були євреями.

Але не тільки завдяки хлібу єдиному жива людина. Для житомирян надзвичайно важливе залучення до національної культури, історії! Для тих, кого цікавить єврейська історія, література, а таких у нас надзвичайно багато, і серед них не тільки євреї — працює бібліотека, що нараховує близько 3000 книжок. Люди похилого віку і діти розвивають свої здібності у різних гуртках: сімейний клуб і студія кераміки, театральна студія “Єврейський бульвар” і гурток м’якої іграшки, дитячий вокальний ансамбль і радіопрограма.

Юні артисти виступають на конкурсах і національних фестивалях разом з українцями, росіянами, поляками, німцями, греками, циганами. Загальноміські школи, вищі навчальні заклади, музеї, філармонії і театр стають нашою кафедрою і театральною сценою. Завдяки фестивалям єврейської книги, науковим конференціям, художнім виставкам, спектаклям і концертам, росте повага до культурного досвіду і спадщини єврейського народу, до його минувщини і сучасності.

Досвід показує: поєднуючи класичні єврейські традиції з сучасним їх осмисленням можна добитися того, що єврейська культура на нашому грунті приноситиме нові прекрасні плоди.

Єврейське милосердя, традиції, культура збагачуються у спільній творчості і союзі з національними товариствами Житомирщини, продовжують своє вічне життя.

Поляки.

У 2006 році Житомирська обласна Спілка поляків України отримала новий юридичний статус і об’єднує 22 регіональні організації в області (47 тис. Чоловік) та 2000 поляків у Житомирі.

Очолює організацію Вікторія Анатоліївна Лясковська-Щур.

Польський дім у Житомирі.

Це польський культурний осередок, заснований в серпні 1997 року, а введений в експлуатацію в липні 1999 року. Власником будинку є Товариство “Вспульнота Польська” з місцезнаходженням у Варшаві.

Основним напрямком діяльності будинку є культурно-освітня та адміністративна-господарська діяльність.

Тут можна вивчати польську мову, історію, культуру, познайомитись з традиціями Польші. Функціонує бібліотека, є читальний зал, відеотека з польськими фільмами. У Польському Домі регулярно проходять репетиції польських художніх колективів: “Польські Соколи”, камерного ансамблю імені Ю.Ф.Добжинського, молодіжного ансамблю “VIA”, а також дитячих вокальних колективів. Польські організації міста проводять в будинку свої організаційні заходи. Польський будинок надає готельні послуги, частину приміщень віддано в оренду під кав’ярню, функціонує комп’ютерний клас і спортивний зал. Влітку Польський Дім організовує безкоштовний денний табір для дітей. Щомісячно відбуваються концерти камерної музики, перегляд польських фільмів.

Росіяни.

Житомирська обласна громадська організація “Руська співдружність”.

Житомирська обласна громадська організація “ Руська співдружність” була створена 20 грудня 2003 року, зареєстрована Виконавчим комітетом Житомирської міської Ради 28 січня 2004 року, ідентифікаційний код 26479425.

У цей час ЖОГО “Руська співдружність” нараховує більше семисот членів організації.

Основна мета діяльності — об’єднання громадян російської національності, російськомовних громадян інших національностей, які живуть на території України, для задоволення й захисту законних соціально-культурних, язикових, утворювальних, просвітительських, соціальних, економічних й інших спільних інтересів.

Завдання:

– правовий захист і цивільна підтримка членів співдружності в питаннях дотримання прав людини й волі;

– підтримка національної російської культури й традицій;

– підтримка дружніх зв’язків з іншими національними громадськими організаціями;

– підтримка поважного відношення до релігійних почуттів своїх членів через широки й тісні відносини з Українською Православною Церквою, іншими канонічними і традиційними Конфесіями;

ЖОГО “Руська співдружність” має три міські організації: у Житомирі, Бердичеві й Новограді — Волинському.

Очолює організацію Тіміряєв Євгеній Романович.

Німці.

Житомирське обласне німецьке національно-культурне товариство “Відергебурт” (Відродження).

Товариство зареєстроване в 1995 році за ініціативою етнічних німців – громадян України.

Головою товариства є Піньковський Володимир Володимирович.

До основних напрямків діяльності товариства відносяться:

– розвиток та задоволення мовних, релігійних та культурно- національних традицій притаманних німецькому етносу;

– гуманітарна, матеріальна та моральна допомога етнічним німцям-громадянам України, жителям м. Житомира та Житомирської області;

– встановлення та підтримка зв’язку з Німеччиною, прагнення до встановлення партнерських, дружніх стосунків із ФРН.

До успіхів та досягнень варто віднести:

– облік та зв’язок із майже всіма етнічними німцями міста Житомира (356 осіб);

– проведення безкоштовного навчання з німецької мови для бажаючих;

– надання оздоровчих послуг для дітей, молоді та людей похилого віку;

– щорічна гуманітарна (продуктова, медикаментозна, технічна) допомога для малозабезпечених та потребуючих;

– можливість додаткового навчання для дітей та молоді;

– зв’язки та контакти з урядовими, громадськими та гуманітарними організаціями Німеччини.

Житомирська спілка волинських чехів.

Спілка заснована в травні 1991 року.

Організація створена для популяризації чеської культури та мови.

Саме в незалежній Україні створені умови для розвитку та поширення чеської культури. При цьому велику роль тут відіграє підтримка та допомога влади Чеської республіки.

Товариство бере активну участь у фольклорних фестивалях як на Україні, так і в Чехії. Цим самим товариство вносить великий вклад у налагодження товариських відносин між Україною та Чехією, пропагує українську культуру на своїй історичній батьківщині.

Житомирський обласний Центр народної творчості у своїй співпраці з національними меншинами Статті та Положення Європейської хартії регіональних мов або мов меншин виконує, зокрема стаття 12 “Культурна діяльність або засоби її здійснення”.

При постійній підтримці обласним Центром народної творчості народних форм виявлення національних культур, при наданні методичної і практичної допомоги Центром та районними і міськими відділами культури, районними та міськими будинками культури в області створено та успішно здійснюють свою художньо-мистецьку місію 47 аматорських художніх колективи національних меншин:

– 9 хорів (польські);

– 5 танцювальних (3польські, 1 єврейський, 1 німецький);

– 22 вокальних (17 польських, 1 російський, 1 німецький, 1 чеський, 2 єврейські);

– 3 театри (2 польських, 1 єврейський);

– 6 фольклорних (5 польських, 1 російський);

– 1 музичний (польський);

– 1 ансамбль циганської пісні і танцю).

Із загальної кількості колективів: 37 — польські, 4 єврейські, 1 циганський, 1 чеський, 2 російські, 2 німецькі; (15 колективів — дитячі), 7 колективів (6 польських, 1 німецький) носять почесне звання “зразковий” та “народний”.

Знаковою подією у житті національних меншин стала поява 3 аматорських театрів, які відтворюють на сцені кращі зразки драматургії своїх етносів.

Перелік творчих колективів у національно-культурному товаристві:

Житомирська обласна Спілка поляків України:

– народний хоровий колектив “ Мрія” с. Кам’яний Брід Баранівського району;

– хор “Солідео” костелу смт Довбиш Баранівського району;

– Танцювальний колектив “Шкелко” Баранівського району;

– Дитячий вокальний ансамбль “Фатимські незабудки” смт Довбиш Баранівського району;

– Дитячий вокальний ансамбль “Моженя” м. Коростень;

– Дитячий зразковий вокальний ансамбль “Кольорові пташки” Хорошівського РБК;

– хор костелу смт Хорошів;

– Фольклорний обрядовий ансамбль с. Станіславівка Романівського району;

– Хор костелу м. Романова;

– Дитячий вокальний ансамбль смт Ємільчино;

– Народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив “Білі голубки” с Сусли Новоград- Волинського району;

– Сімейний вокальний ансамбль Вольських с. Зелена Діброва Червоноармійського району;

– Дитячий вокальний ансамбль “Акварельки”школи №17 м. Житомира;

– Народний ансамбль танцю “Короліски” м. Житомира;

– Дитячий зразковий хор “Дзвонечки” м. Житомира;

– Молодіжний хор “Струмок” костьолу м. Житомира;

– Народний камерний хор ім. Юліуша Зарембського;

– Камерний ансамбль ім. І.Ф.Добшинського при Польському Домі м. Житомира;

– Народний аматорський ансамбль “Поліські соколи” м. Житомира;

– Дитячий вокальний ансамбль “Червона калина” с. Рихальськ Ємільчинського району;

– Дитячий фольклорний колектив “Сонечко” с. Рихальськ Ємільчинського району;

– Дитячий танцювальний колектив “Тенча” (“Веселка”) с. Рихальськ Ємільчинського району;

– Вокальний ансамбль “Дозвілля” Любарського району;

– Вокальне жіноче тріо “Мрія” Ємільчинського району;

– Дитячий вокальний ансамбль “Перлина” с. Варварівка Ємільчинського району;

– Вокальний жіночий ансамбль с. Червоні хатки Романівського району;

– Хор парафії Матки Божої роженцової м. Петроштавенськ Баранівського району;

– Народний хор “Для душі” Романівського РБК;

– Фольклорно-етнографічний колектив школи мистецтв м. Любара;

– Вокальне тріо “Фарби” Олевського району;

– Польський театр ім. Юзефа Ігнація Крашевського в Житомирі;

– Вокальний ансамбль “Голос” , м. Житомир;

– Вокальний ансамбль польської пісні “Лілея”, м. Олевськ;

– Вокальний ансамбль польської пісні “Ластівка”(дитячий), м. Олевськ;

– Польський дитячий ляльковий театр “Модерн Пол”, м. Житомир.

Житомирська обласна громадська організація “Русское содружество”:

– Російський вокальний ансамбль Смірнових, м. Житомир;

– Російський фольклорний колектив с. Кропивня Новоград-Волинського;

Єврейський благодійний фонд “Хесед Шломо”:

– Вокальний ансамбль хлопчиків єврейської школи “Ор Авнер”;

– Дитячий танцювальний ансамбль єврейської школи “Ор Авнер”;

– Ансамбль єврейської пісні (при синагозі), м. Коростень;

– Театр малих форм “Єврейський бульвар” Житомирського благодійного фонду “Хесед Шломо”;

Житомирська міська Спілка Волинських чехів:

– Чеський вокальний ансамбль, м. Житомир;

Житомирське обласне німецьке національно-культурне товариство “Відерчербурт” :

– Дитячий вокальний ансамбль;

– Танцювальний колектив “Посмішка”;

Інші:

– Ансамбль циганської пісні і танцю “Тернєр”(при циганській діаспорі м. Коростень).

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Анонс