Головна » Новини » Українські народні інструменти. Факти та легенди

Про походження українських музичних інструментів досі сперечаються науковці. Це та сфера, та частина народної культури, яка досі містить у собі безліч загадок і таємниць.

Навть звичайна народна пісня може розкрити секрети цілої епохи! У музиці сховані всі радощі та печалі поколінь українців.

Україна має унікальний арсенал народних інструментів. Й усі вони надають особливого колориту нашій культурі. Але яким насправді є походження українських народних інструментів?

Сопілка

Почнімо із сопілки. Сопілка стала широко розповсюдженою серед українців ще у часи Київської Русі. Це — найдавніший духовий інструмент. За деякими припущеннями, на території сучасної України вона вперше з’явилась ще 20 тисяч років тому. Також згадки про неї зустрічаються у літописах ХІ століття, українських народних піснях, казках, легендах та думах.

Цимбали

На другому місці цимбали. Учені заявляють, що цьому інструменту більше трьох тисяч років!

До України цимбали потрапили у середні віки. Досі тривають суперечки щодо того, як цимбали потрапили в Україну. За однією версією, цимбали увійшли на Закарпаття з території Угорщини, а вже потім поширились на Гуцульщину та Галичину. Інша гіпотеза наполягає, що цей струнний інструмент потрапив в Україну з Білорусі, куди ще у ХІІІ столітті їх могли привезти музиканти хрестоносців.

Бугай

Достеменно невідомо, коли в Україні з’явився бугай. Він використовувався у побуті й у чехів, й поляків, й румунів. Але у нас він зберігся переважно у Західній Україні.

Інструмент мають робити самі виконавці. Для цього необхідне дерев’яне барильце, яке з двох боків треба обтягнути шкірою. Потім до одного з боків по центру додають пучок конячого волосся. Після цього один музикант бере інструмент під руку, а інший смикає руками за волосся. Так, виходить ревучий звук, який нагадує ревіння бугая. Але, щоб звук був більш повним, перед початком гри виконавець має намочити руки.

Бандура

Бандура є оригінальним українським інструментом, який набрав популярності ще у XVI сторіччі. Він виглядає, як овальний корпус з грифом, на якому розташовані кілки для басових струн та приструнків зі стабільною висотою звуку. Бандура – це як струнне фортепіано, на ній також можна брати акорди та грати всіма пальцями одразу.

Зозулька

Так, це не дитяча іграшка, не забавка, а самостійний музичний інструмент, який має давню історію! Зозульки виробляють із глини та надають їм форму різних тваринок, пташок та хатинок. В них є спеціальні отвори. В основний вдувають повітря, а з маленьких, які розташовані по боках інструменту, вилучають звуки різної висоти. Висота звуку залежить від того, який з отворів у момент гри закритий чи відкритий.

Гудок

Прообразом скрипки та одним з найдавніших струнних смичкових інструментів є гудок. Всі звуки на ньому видобуваються за допомогою лукоподібного смичка. Цей дивовижний інструмент зображений на фресках ХІ століття у Софійському соборі. А це свідчить про те, що з’явився він на території сучасної України ще задовго до цього.

Трембіта

І, нарешті — трембіта. Народний гуцульський духовий музичний інструмент.
Трембіта досі поширена на сході українських Карпат. У середньому довжина трембіти складає три метри, але вона може сягнути й восьми. До речі, від довжини інструменту залежить й висота звуку. На вузький кінець трембіти встановлюють дерев’яний або металевий мундштук. Виготовляють її зі смереки та обгортають березовою корою. Але вважається магічною та трембіта, яка виготовлена з “громовиці” – дерева, у яке потрапила блискавка. Звук трембіти може лунати на 50 кілометрів.

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Анонс